BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'DEN SAĞLIK BAKANLIĞINA ÖDÜL
27 Eylül 2018

Sağlık Bakanlığı, “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü” kapsamında yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle Birleşmiş Milletler tarafından ödüle layık görüldü. 

Başarı ödülü New York’ta Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu sırasında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da yer aldığı bir törenle Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edildi. 

Bilinidiği gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar insanların yaşam kalitelerine ve ekonomiye getirdiği ağır yükler ile sosyo-ekonomik kalkınma önünde önemli bir engel teşkil ediyor. Bulaşıcı olmayan, kronik hastalıklardan en sık görülen dört hastalık; diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kronik havayolu hastalıkları ve kanserler. Bu hastalıklar erken ölümlere ve işgücü üretkenliğinin ciddi biçimde azalmasına neden olurken, yüksek tedavi masrafları sebebiyle finansal yapılara ve sağlık sektörüne de ağır yükler getiriyor. Türkiye’deki ölümlerin %87,5’inin kronik hastalıklardan kaynaklandığı biliniyor. 

“Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü” çok paydaşlı bir konu 

Sorun, niteliği itibariyle yalnızca sağlık bakanlıklarının çalışma alanı ile sınırlı olmayıp çok paydaşlı bir boyuta sahip. Birleşmiş Milletler bu yaklaşımla son yıllarda kronik hastalıklar ile mücadeleyi en üst politik seviyede tutma gayreti içerisine girdi. 

Çok paydaşlı çözüm arayışının bir ürünü olarak Birleşmiş Milletler tarafından “Birleşmiş Milletler Kurumlararası Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Görev Gücü” oluşturuldu. Görev Gücü, Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin bu konuda farkındalığını artırmak, başarılı çalışmaları teşvik etmek ve en üst siyasi seviyede farkındalığını oluşturmak gibi önemli görevler üstlendi. Çalışma alanı kapsamında BM üyesi ülkelere çalışma ziyaretleri gerçekleştiren birim, ülkemize de bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi ve yürütülen çalışmalara ilişkin incelemelerde bulundu. Yapılan bu incelemeler sonunda ülkemiz yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle Birleşmiş Milletler tarafından ödüle layık görüldü. 

Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü kapsamında, Sağlık Bakanlığımız tarafından tutarlı, çok paydaşlı, entegre eylem planları doğrultusunda çalışmalar yürütülüyor. 

Kronik hipertansiyonla mücadele 

Bu çalışmalardan biri yüksek tansiyon başta olmak üzere birçok hastalığa neden olan aşırı tuz tüketimini azaltmak. Ülkemizde şimdiye kadar aldığımız önlemler ile kişi başı günlük tuz tüketimi 2012 yılında 14,8 gr iken şu anda 9,2 gramlara düşürüldü. 

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite teşvik ediliyor


Toplumumuzda fiziksel aktivite sıklığını arttırarak daha sağlıklı ve konforlu bir hayat süren birey sayısının arttırılması hedeflendi. 


Hareket eksikliği önemli hastalıklara davetiye çıkaran en önemli faktörlerden biri. Sporun ve fiziksel hareketliliğin desteklenmesi, halkımızın ve tüm kamu kurumlarımızın bu konuya gereken önemi vermesinin sağlanması ile toplumumuzdaki fiziksel hareketsizlik oranı daha aşağılara çekilecek. 

Tütün kullanımıyla mücadele 

Ulusal Tütün Kontrol Program ve Eylem Planları sıkı bir şekilde uygulanarak toplumdaki tütün kullanma oranları ciddi oranlarda düşürüldü. Yapılan çalışmalarla 2023’e kadar bu oranlar çok daha aşağılara çekilecek. 


Hem sağlıklı toplum hem ekonomik fayda 

“Türkiye’de Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü İçin Yatırım Gerekçeleri Raporu”na göre tüm bu politika müdahaleleri layıkıyla yapıldığında on beş yılda ülke ekonomimize yaklaşık 157 milyar TL fayda sağlanacak. 

Bu rapor gösteriyor ki ülkemizde alınan ve alınacak önlemler, sağlıklı bir şekilde yaş alan, daha sağlıklı bir şekilde beslenebilen, iş gücü bakımından en deneyimli olduğu zamanları hastaneler de geçirmek yerine tecrübelerini gelecek kuşaklara aktarabilen, daha kaliteli yaşam süren bir topluma sahip olmamızı sağlayacak, aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkılarda bulunacak. 

Bakanlığımızın “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü” kapsamında yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle Birleşmiş Milletler tarafından ödüllendirilmesi bu konuda ülke olarak daha büyük başarılara ulaşmak yolundaki çabalarımıza güç verecek.
foto4.jpeg

foto1.jpegfoto3.jpeg