SAĞLIKLI YAŞAM ARACI BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR…
17 Ağustos 2018


   Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Sağlıklı Yaşam Araçları Projesi kapsamında Diyarbakır’da mobil sağlık etkinlikleri devam ediyor. Önlenebilir hastalıklara karşı vatandaşlarda bilinç oluşturmak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek için şehrin çeşitli noktalarında hizmet veren sağlıklı yaşam araçları, eğitim çalışmalarında devam ediyor. Gündüzleri Kamu hastanelerimiz, Aile Sağlığı Merkezlerimiz ve halkımızın yoğun olarak bulunduğu Pazar ve alışveriş merkezlerinde; geceleri de halkımızın yoğun olarak bulunduğu Parklarda görevli sağlık personellerimizle hizmet vermeye devam ediyor.  Araç başında görevli sağlık personeli aracılığıyla ücretsiz kilo, tansiyon ve şeker ölçümü yapılıp, sağlık problemi olan vatandaşlar muayene ve tedavi olmaları için uygun sağlık merkezlerimize yönlendiriliyor.

    Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından halk sağlığı, obezite, sağlıklı yaşam, yeterli ve dengeli beslenme, hareketli yaşam ve fiziksel aktivitenin önemi, organ ve doku bağışı, kronik hastalıklar, kanser farkındalık oluşturmak amacıyla Müdürlüğümüze tahsis edilen Sağlıklı Yaşam Aracı 10.08.2018 ve 16.08.2018 tarihinde 17:00-23:00 saatleri arasında Kayapınar ilçemizde bulunan Kent Meydan Parkı'nda faaliyet gösterdi. Sağlıklı Yaşam aracında açılan stantta sağlık personellerimiz tarafından halkımıza bilgilendirmeler yapılmıştır.

     Ayrıca Kent Meydan Park alanında bulunan çocuk oyun bölümünde bulunan çocuklara aracımızda bulunan televizyondan temel sağlık bilgileri konularında videolar izlettirilmiş, çocuklara diş macunu ve diş fırçası, halkımıza temel sağlık bilgilerini içeren el broşürleri dağıtılmıştır.

      Diyarbakır’da sağlıklı yaşam aracı hem il merkezi hem de ilçelerde görev yapmakta ve Aracımız, sadece 2018 yılının ilk altı ayında 200’e yakın noktada yaklaşık 40 bin vatandaşımıza eğitim verildi.   

Amaç Sağlıklı Yaşam Kültürünün Oluşması

Araçlarda küçük yaş gruplarına yönelik el yıkama, ağız ve diş sağlığı, sağlıklı beslenme gibi konularda eğitimlerle çocuklarımızda sağlıklı yaşam bilincinin oluşması ve bu bilincin bir kültür haline gelerek yaşam boyu sürdürülmesini hedeflenmektedir. Yetişkin bireylere ise, önlenebilir hastalıklarla ilgili farkındalık ve sağlık okur yazarlığı kazandırılması amaçlanmıştır.