RUH SAĞLIĞI BİRİMİ BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KAPSAMINDA TRT RADYO PROGRAMINA KONUK OLDUK
16 Mayıs 2019


Madde bağımlılığı gelişmiş ve özellikle gelişmekte olan toplumların temel sağlık sorunlarından biridir. Sadece kullanılan maddenin ortaya çıkardığı yan etkiler değil, yol açtığı sosyal sorunlar ve fiziksel hastalıklar ele alındığında, bireysel ve toplumsal maliyeti yüksek hastalıklar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Uyuşturucu madde kullanımı  kişide biyopsikososyal problemlerin yanı sıra kamusal, hukuki ve idari sorunlara da yol açmaktadır.

Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir.

                Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler ile Mücadele Biriminde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Sabri Malçok ve ÇEMATEM’de görevli Çocuk Psikiyatristi Ömer Kardaş TRT’de düzenlenen radyo programına katılarak Bağımlılık alanında yapılan çalışmaları anlatarak, madde bağımlılığının  önüne geçme adına toplum ve ailelere düşen roller hakkında bilgi paylaşımında bulunmuştur.

  • ruh.jpeg