Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hastaları ile Hipodromda Terapi Amaçlı Etkinliklerimiz.
20 Nisan 2018


Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Hastaları ile Hipodromda Terapi Amaçlı Etkinliklerimiz.

Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı”nın hedeflerinden biri de ağır ruhsal bozukluğu olan bireyler için; hastane temelli uygulamalardan, toplum temelli ruh sağlığı hizmetleri modeline geçilmesidir. Bu amaçla “Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri” kurulmuş olup, yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir. TRSM’ler, bölgesindeki ağır ruhsal bozukluğu olan hastaların (şizofreni ve benzeri psikotik bozukluklar ile duygu durum bozuklukları) ve ailelerin bilgilendirildiği, hastaların ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği; “rehabilitasyon, psikoeğitim, iş-uğraş terapisi, grup ve bireysel terapi” gibi yöntemler kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılmasını hedefleyen, psikiyatri klinikleri ile ilişkili çalışan birimlerdir.

Kronik ruh sağlığı bozukluğu (şizofreni ve benzeri psikotik bozukluklar ile duygu durum bozuklukları) olan hastaların takip ve tedavilerinin sağlanması için oluşturulan Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinin hizmetlerinin etkin şekilde sunulabilmesi açısından ilimizde TRSM İl Koordinasyon Kurulu oluşturulmuştur.

           Sekretaryasını İl Sağlık Müdürlüğü, Ruh Sağlığı Programları, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi’nin yürüttüğü Toplum Ruh Sağlığı Merkezi İl Koordinasyon Kurulu TRSM hastalarımız için rutin olarak toplanmakta olup hastalarımızın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılması için çalışmalar yürütmektedir.

          Hastalarımıza Psikososyal destek vermek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği araç ile hastalarımız Türkiye Jokey Kulübü’ne bağlı olarak faaliyet yürüten Diyarbakır Hipodromu’na götürülmüş, terapi amaçlı aktivitelerde bulunulmuştur. Etkinliğimize İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birimi Şube Müdürü Emine GÖZEN, Selahaddin Eyyübi  Devlet Hastanesi Başhekimi Sedat ÖZKUL, Başhekim Yardımcısı Mehmet Nuri Özer, Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdürü Bircan PİLATİN, Kalite Müdürü Nebahat TOSUN ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) çalışanları iştirak etmişlerdir.

  • RUH 2 (3).JPG
  • RUH 2 (2).JPG
  • RUH 2 (4).JPG
  • RUH 2 (1).JPG
  • RUH (1).JPG
  • RUH (2).JPG
  • RUH (3).JPG