RUH SAĞLIĞI BİRİMİ 2 NİSAN DÜNYA OTİZM GÜNÜ EĞİTİM TOPLANTISI
16 Mayıs 2019


2 NİSAN DÜNYA OTİZM GÜNÜ

        Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konulurken, maalesef toplumdaki her 10 kişiden 8’i otizm hakkında bilgi sahibi değil.

        Bu nedenle tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılından itibaren 2 Nisan Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi. Her yıl, “Otizm Farkındalık Ayı” olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunları ve çözümleri konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda Kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören ‘Mavi Işık Yak Kampanyası (Light It Up Blue) bu yıl Türkiye'de de gerçekleştirilecek.  Kampanyanın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile otizm farkındalığına destek vermek için akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlanacak. İnsanlar mavi giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar vererek otizmin farkında, onların yanında olduklarını ifade edecek.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şubesi olarak günün anlam ve önemine vurgu yapmak ve toplumun otizm konusunda farkındalığını arttırmak amacıyla Mart ayı içerisinde 211 kişiye farkındalık eğitimi verilmiş .
  • 41153813.jpg
  • 41153811.jpg