MART AYI KOLON KANSERİ(BAĞIRSAK) FARKINDALIK AYI
14 Mart 2018 

                 MART  AYI  KOLON KANSERİ(BAĞIRSAK) FARKINDALIK AYI

               Kalın bağırsak kanserleri tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinden biri olup her yıl milyonlarca insanın hayatını tehdit etmeye devam etmektedir. Ülkemiz istatistiki verilerine göre en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında olmasına rağmen, erken evrede  teşhis edilmesiyle  kolon  kanseri  tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.

               Ülkemizde  KETEM’lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması GGK ( gaitada gizli kan kiti ) yardımıyla 2 yılda bir  hızlı, pratik ve güvenilir şekilde ücretsiz  olarak  yapılmaktadır. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir

              Kolon (Bağırsak) kanseri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek, taramanın önemini vurgulamak ve erken teşhisle önlenebilir bir hastalık olduğu hakkında toplumda farkındalık yaratmak amacıyla  mart ayında ülkemiz genelinde farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.

          İlimizde İl sağlık müdürlüğünün katkılarıyla  “Mart Ayı Kolon (Bağırsak) Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında; 12.03.2018 tarihinde Selahattin  Eyyübi devlet hastanesi başhekimliği ile kanser birimi işbirliğiyle, hastanenin poliklinik giriş bölümünde farkındalık standı kuruldu.Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi  aktif kanser elamanları ve Sur İlçe Sağlık müdürlüğü kanser birimi elemanları tarafından kurulan standa   halka kolorektal kanser hakkında bilgilendirmeler yapılıp,   elbröşürleri ve farkındalık materyalleri dağıtıldı. Etkinliklerimiz ay boyunca devam edecektir.

‘’HAYATINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR; BAĞIRSAK KANSERİ’NE KARŞI BİLİNÇLİ OLUN TARAMANIZI YAPTIRIN SAĞLIĞINIZI KORUYUN’’

  • RESİM4.JPG
  • resim1.JPG
  • RESİM3 (1).JPG
  • RESİM.JPG