12-18 Mart 2018 Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
06 Mart 2018   12-18 Mart 2018  Pulmoner Rehabilitasyon Haftası

           Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür. Hekimlerin ve toplumun farkındalığının artması, bilgilendirilmeleri ve güncel gelişmelerin paylaşılması amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde 12-18 Mart 2018 tarihleri arasında Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri düzenlenmektedir.

             Uzun süreli akciğer, solunum problemi olan bireylerin, nefes darlığı hissetmeksizin hareket etmesi veya normal günlük aktivitelerini yapması güçleşmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon uygulamaları; nefes darlığının en aza indirgenmesini ve aynı zamanda kişinin kendini daha güçlü ve sağlıklı hissetmesini sağlar.

 Pulmoner Rehabilitasyon Kimlere Uygulanır?

        Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasite kısıtlılığı olan kişilere uygulanır. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan yada evde uygulanabilmektedir.KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) başta olmak üzere astım, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

Pulmoner Rehabilitasyon Neleri İçerir?

            - Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

            - Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,

            - Kişiye özel egzersiz programı,

            - Akciğer sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile hasta ve aile fertleri eğitimi,

            - Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

            -Nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri,

            - Beslenme danışmanlığı tedavisi,

            - Psikososyal destek konularını içerir.

      Nefes darlığı olan hastalar pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır.Sonuç olarak egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

                                NEFES AL,HAREKET ET,YAŞADIĞINI FARKET.