Karbonmonoksit zehirlenmeleri,Elektro Manyetik Alanın Sağlık Üzerine etkileri Eğitimleri
23 Şubat 2018KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİ,ELEKTRO MANYETİK ALANIN SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ  HAKKINDA HALK EĞİTİMLERİ VERİLMEYE DEVAM EDİYOR 

  Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanımı ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır; onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir.

Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.Bu nedenle soba ve bacalarla ilgili uyulması gereken kurallar, şofben ve doğalgazla ilgili uyulması gereken kurallarla ilgili ;

  Elektrik akımıyla çalışan her araç veya enerji taşıyan kablolar; çevresinde elektrik, manyetik veya elektromanyetik alan oluşturur. Bu aletlerin çalışması sırasında yakınında bulunan canlıların elektromanyetik alan etkisinde kaldığı bilinmektedir. Elektromanyetik dalga yayan cihazların etkin olarak kullanımının artması insan sağlığını negatif olarak etkilemektedir. Özellikle baz istasyonlarının, TV ve radyo antenlerinin, cep telefonlarının, mikro dalga fırınların, yüksek gerilim hatlarının, uydu antenlerinin, radarların vb. yaydığı elektromanyetik dalgalar; dolaşım ve sindirim sistemi bozukluğu, kan basıncı, DNA sentezi bozukluğu, baş ağrısı, depresyon gibi rahatsızlıklarla sebep olmaktadır. 

  Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve Elektro Manyetik Alanın Sağlığa etkileri konularında 16.02.2018 tarihinde Kocaköy ve 22.02.2018 tarihinde Çermik ilçelerimizde halkı bilinçlendirmek amacıyla Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çalışan ve Çevre Sağlığı Birimi Eğitimcileri Hayat AKMEŞE ve Musettin AKMEŞE tarafından eğitimler verilmeye devam etmektedir. 

  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 5.jpg
  • 7.jpg
  • 9.jpg
  • 8.jpg
  • 1.jpg