Karbon monoksit Zehirlenmeleri ve Elektro manyetik alanın Sağlığa etkileri Hk. eğitim
03 Ocak 2018

BAŞLIK: KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER -ELEKTRO MANYETİK ALANIN SAĞLIĞIMIZA VERDİĞİ ZARARLAR HAKKINDA GENÇLERE EĞİTİMLER VERİLDİ.                                 Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Güneybatıdan esen bir rüzgâr olan “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbon monoksit gazı ile zehirlenmektedir.

     Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.

    Elektro manyetik alanlar; Günlük yaşamımızda kullandığımız cep telefonları, yüksek gerilim hatları, bilgisayar, elektrikli aletler yaşamımızı kolaylaştırmakta bize önemli olanaklar sunmaktadır. Her teknolojinin uygun kullanılmadığında sağlığa zarar verebileceği unutulmamalıdır. İnsan sağlığına İyonize edici radyasyonun etkileri bilinmekle birlikte iyonize edici olmayan radyasyonun etkileri ile ilgili (cep telefonu, baz istasyonu vb.) birçok Uluslararası kuruluşun çalışmaları bulunmaktadır. Yürütülen çalışmalar sonucunda maruziyet sınırları belirlenmiştir. Bizler bu tür ürünleri ihtiyacımız kadar ve kullanma talimatları doğrultusunda nasıl kullanmamız gerektiğini Halkı bilinçlendirmek için Silvan ilçemizde  21.12.2017 tarihinde eğitimcilerimiz Hayat AKMEŞE ve Musettin  AKMEŞE  tarafından 98 kişiye eğitim verilmiştir ve eğitimlerimiz  devam etmektedir.    • silvan 1.jpg
  • silvan 2.jpg
  • silvan 3.jpg
  • silvan 4.jpg
  • silvan 5.jpg
  • silvan 6.jpg
  • silvan 7.jpg