EKİM AYI ‘‘MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI’’EKİM AYI ‘‘MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI’’

   Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir. Ülkemizde her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmakta olup, olguların büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmektedir. Kadınlarda ölümlere yol açan kanser türleri arasında ilk sırada yer alan meme kanserinden korunmada erken teşhis hayati bir önem taşımaktadır

     

              Risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan meme kanseri taramaları bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmada en etkili yöntemlerdir.

              40-69 yaş arasındaki kadınlar meme kanseri taraması için İl sağlık  Müdürlüğüne bağlı Aile Hekimliklerine veya KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ) başvurarak,KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi )’de ÜCRETSİZ  Mamografi çekimi yaptırabilirler.

              

                 İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Şube olarak halkımızı, özellikle kadınlarımızı bilinçlendirmek amacıyla Bağlar ilçesinde kurulan kadın semt pazarında 06.10.2017 tarihinde farkındalık çalışması yapıldı. Kanser şube çalışanları tarafından kadınlara birebir  meme kanseri ve erken teşhisi ile  ilgili bilgiler verildi.,.Farkındalığı oluturmak amacıyla kadınlara pembe renkte şallar ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.Kadınların yapılan çalışmaya ilgileri yoğundu.

         Diyarbakır Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)   Büyükşehir Belediyesi karşısı  Yenişehir Mahallesi Lise Caddesi 4.Sokak No:22

Tel : 0412 223 71 23

         Bağlar KETEM

Mevlana Halit Mah. Dicle Bulvarı Oryıl Petrol Yanı Bağlar AÇSAP Binası

Tel : 0412 226 42 25

 

Unutmayın!

”KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR ve TARAMALAR KANSERİ ÖNLER”
Yeni klasör.rar