31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
31 Mayıs 2022

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü, 1987 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından, yılda ortalama 8 milyon insanın ölümüne "Tütün Salgını"na karşı farkındalığı artırma ve tütün dumanının sağlığa zararlarını topluma anlatıp harekete geçmeyi sağlama hedefiyle tanımlanmıştır. Salgın kelimesinin COVID -19 ile anıldığı geçtiğimiz yılın ağır bilançosu dünya genelinde 3,2 milyon kaybedilen hayat oldu. Tütün kullanıcılarının kullanmayanlara göre corona virüse daha sık yakalandığı, hastalık seyrinin daha ciddi hatta daha ölümcül seyrettiğine dair birçok bilimsel kanıt ve literatür mevcuttur. Tüm bilinenleri değiştiren COVID-19 salgından 2,5 kat daha fazla ölüm sayısı olan tütün kullanımın zararlarını azaltmanın tek yolu derhal onu bir daha başlamamak üzere terk etmektir. Dünya genelinde 1,3 milyar aktif sigara kullanıcısı olduğu hesaplanmaktadır.Her iki kullanıcıdan birinin hayatının zamana yayılmıs olsa da nihayetinde ölümle sonuçlanması düşünüldüğünde milyonlarca insan hayatı tehlike altındadır.          

      Dünyadaki 780 milyon aktif kullanıcı tütünden vazgeçmeye hazır ancak bunların sadece %30 u bu konuda onlara yardımcı olacak hizmet altyapısı, iş gücü ve tedaviye ulaşabiliyor. Amaç dünya genelinde bu imkanların daha çok kullanıcıya ulaşması.

        Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir hastalık olarak tanımlanan tütün bağımlılığı tedavi edilebilir. Doğru teşhis ve tedavi yöntemleriyle bu oran %84 lere ulaşmaktadır.

        İlimizde Yenişehir İlçesinde bulunan Ketem Sigara Bırakma Polikliniğinde bu imkanı tüm halkımıza ücretsiz ve yaygın şekilde sunarak önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Tütünsüz yaşam istisnasız herkesin hakkıdır !

Tütün kullanmaya hiç başlamamak en öncelikli hedeftir.

Tütün kullanımı BIRAKILABİLİR, tütünden, tütün bağımlılığından KURTULUNABİLİR.

Hemen, şimdi…                                         

Sen de söz ver ve eyleme geç…

Bırakabilirsin…. Kurtulabilirsin…#GÖREV BENDE#