Diyarbakır’da “Ben Olsaydım” Temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Başladı
19 Nisan 2022

IMG_5547-1.jpg

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan ve Diyarbakır’da da Valilik himayesinde Müdürlüğümüz koordinesinde 4 oturum ile 2 gün sürecek olan 'Ben olsaydım' temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı başladı.

Programa Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, İlçe Kaymakamları, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin, STK temsilcileri, kurum müdürleri ve davetliler katıldı. 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin; “Valiliğimiz himayesinde, İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda; kurum, kuruluş ve STK çalışanlarının katılımıyla Diyarbakır’ımızda ilk defa bu denli geniş bir katılım ile “Ben Olsaydım”temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayını gerçekleştireceğiz. Bağımlılık ile mücadele oturumları sonrası oluşturulacak 15 masada, İki yüz elliden fazla katılımcı ile 2 gün içerisinde; Uyuşturucu, Alkol, Tütün ve Davranışsal Bağımlılıklar değerlendirilecektir. Toplumun tüm kesimlerini temsil eden katılımcılarımızın, değerli bilgi ve görüşleri ile çalıştay masalarında sunacağı değerli fikirler, başta Diyarbakır’ımız olmak üzere Ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Bağımlılığın, sadece Diyarbakır'ın veya Türkiye'nin değil, bütün dünyanın birlikte mücadele ettiği önemli problemlerden bir tanesi olduğunu belirten Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, “Bağımlılık denince insanların aklına gelen ilk uyuşturucu maalesef. Artık çağımızda diğer alanlar da en az bu kadar önemli. Uyuşturucuyla ilgili elbette ki uyuşturucunun arzusuyla ilgili kolluk birimleri Türkiye'de, her ilde Diyarbakır'da da çok ciddi bir mücadele var. Narkotik suçlarla mücadele birimlerimiz hem emniyette, hem jandarmada bunun arzıyla ilgili mücadele amansız bir şekilde devam ediyor. Türkiye genelinde narkotik suçlarla mücadelede emniyetin yapmış olduğu yarışmada Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü uygulamış olduğu Narko Alan projesiyle Türkiye'de birinci oldu ve Antalya'da birincilik ödül aldı. Ben emniyet mensuplarımızı, il emniyet müdürümüzü ve çalışanlarımızı tebrik ediyorum. İl jandarma Komutanlığı Türkiye'nin en çok uyuşturucu, özellikle esrar konusunda ele geçirendir. Milyonlarca kök kenevir daha tarladayken yakalanır ve imha edilir Diyarbakır'da. Bu yeter mi? Yetmez arkadaşlar, bu mücadele topyekun yapılmadığı sürece bizim yaptığımız sadece arzla ilgili olan, önemli olan gencin, çocuğun ve vatandaşın hiç bulaşmaması, uzak durması, bu beladan uzak durması. Bununla ilgili en güçlü kalemiz ailedir.” dedi.   

Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmet veren Bağımlılık Danışma ve Eğitim Merkezi Koordinatörü Sosyal Hizmet Uzmanı Sabri Malçok tarafından “Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulunun yürütmüş olduğu çalışmalar” ve İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürü Mevlüt KARAAYTU tarafından tarafından “Narkoalan bilgilendirme faaliyeti” sunumlarının ardından Çalıştay Masa Çalışmaları başladı.

  • IMG_5571-1.jpg
  • IMG_5608-1.jpg
  • IMG_5581-1.jpg
  • IMG_5671-1.jpg
  • IMG_5684-1.jpg
  • IMG_5753-1.jpg