9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü
09 Şubat 2022

 

Tütün ürünleri tüketiminden kaynaklanan kamusal, toplumsal ve tıbbi nitelikteki her türlü zarara karşı yürütülen mücadele kapsamında "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” tüm dünyada anlamlı ve önemli bir gün olarak değerlendirilmektedir.

 

Sigara kullanımı, halk sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara ve psikolojik sorunlara neden olarak kişi ve toplum sağlığını tehdit etmektedir.

Sigarayı kullananların havaya kattığı çevresel tütün dumanına maruz kalmanın güvenilir eşik dozu yoktur. Duman olarak çok küçük miktarının bile zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu zarardan korunmanın tek çaresi kapalı alanların tamamen sigarasızlaştırılması, duyarsızlaştırılmasıdır.

Sistematik bir mücadele verilememesi halinde sigaranın neden olduğu ölümlerin artacağı, 2024 yılına kadar 150 milyon insanın sigaraya bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla sigara ile mücadelenin önemi her geçen gün artmaktadır.

9 Şubat günü sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç günü olabilir. Bir bağımlılık olan sigara içiminden kurtulmak için bireysel çabalar çok değerlidir. Ancak bir hastalık olarak kabul edilen bu davranıştan kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteği de çok önemlidir.

          

Unutulmaması gereken en temel ve can alıcı gerçek şudur;

          

      Sigara Sağlığa Zararlıdır.

         

Sigara kullanımı ve sigara bağımlılığı önlenebilir bir sorundur. Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü olarak, Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı KETEM Sigara Bırakma Polikliniğimizde, halkımıza sigara bırakma konusunda etkin bir şekilde hizmet verilmekte olup;

"9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” münasebetiyle Bakanlığımız koordinasyonunda başlatılan Sigara Bırakma Kampanyasıyla tüm halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya davet ediyor;

Bağımsız ama Değerlerine Bağlı, Hayata Giden Yolda Ben de Varım! demenizi diliyoruz.