Rahim Ağzı Kanseri Bilgilendirme Eğitimi Düzenlendi
14 Ocak 2022

Rahim ağzı kanseri önlenebilen, erken teşhis edildiğinde ise %100 tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Bir ülkede rahim ağzı kanserinden kaynaklı ölümü engellenen kadın sayısı o ülkenin sağlık hizmetleri yönünden gelişmişliği ve kadına verilen değer ile doğru orantılıdır.

Rahim ağzında gelişen bir kanser türü olan Rahim ağzı Kanserinde, tarama yöntemleri ile erken tanı alarak hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle Bakanlığımız buna yönelik kapsamlı sağlık programlarının içine Rahim Ağzı Kanser taramalarını da alarak büyük bir başarı ile yürütmeye devam etmektedir.

Ocak ayı Serviks (Rahim ağzı) Kanseri farkındalık ayı kapsamında Müdürlüğümüz Kanser Birim Uzmanı Dt.Hülya BATGİ tarafından,  Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi çalışanlarına “Kanserde erken teşhisin önemi, erken teşhis edilebilen  rahim ağzı, meme ve kolon kanserlerinde yürütülen tarama programları ile KETEM’lerimiz ( Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi)” hakkında eğitim verilerek, farkındalık materyalleri dağıtıldı.

  • FI5ncodXEAIeyb9-1.jpg
  • etkinlik 3-1.jpg