31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
31 Mayıs 2021

                                31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

 

Dünya Tütüne Hayır Günü, Dünya Sigarasız Günü, Dünya Tütünsüz Günü veya Dünya Sigarayı Bırakma Günü her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü üye devletlerince 1987 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan önemli gündür.

Dünyada her yıl 7 milyon can kaybına yol açan sigara bağımlılığının Türkiye’deki sonuçları, her yıl 100 bin canın hayatını kaybetmesi olarak kayda geçiyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmaktır.”

 

Sağlık Bakanlığımızın yürütmüş olduğu Kamu görevlilerine yönelik ALO 171 Başarabilirsin kampanyası Sigara Bırakma Polikliniğimizde etkin bir şekilde yürütüldü. Kampanyaya katılım gösterip polikliniğimizden aldığı hizmetler sonucu sigarayı bırakan Kamu görevlilerine İL sağlık müdürlüğümüzce başarı belgesi takdim edilmiştir. 31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ Gününün anlam ve önemi ile sigara içen bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyoruz. Sigarayı bırakmak için Alo 171 ya da Diyarbakır Yenişehir KETEM’ e başvura bilirsiniz. Onlar Başardı Sende başarabilirsin.

  • 2 (1).jpg
  • 2 (2).jpg