GÜNEYDOĞU TORAKS DERNEĞİ SEKRETERİ DOÇ. DR. SÜREYYA YILMAZ PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI KAPSAMINDA TRT GAP RADYOSU VE TRT KÜRDİ TV PROGRAMINA KONUK OLDU.
25 Mart 2021

Günümüzde uzun süreli solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, bu hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Bu yıl 14-20 Mart 2021 tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olarak belirlenmiş olup ilimizde Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi tarafından konu ile ilgili çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu kapsamda basımı yapılan bez afişler ilçelere gönderilerek şehrin işlek noktalarına asımı yapıldı, ilgili broşürler dağıtıldı. Covid- 19 önlemleri kapsamında farkındalık eğitim düzenlendi.

İlimizde Güneydoğu Toraks Derneği Sekreteri Doç. Dr. Süreyya YILMAZ TRT GAP Radyosu ve TRT Kürdi TV programına katılarak Pulmoner Rehabilitasyon hakkında halkımıza bilgilendirici açıklamalarda bulunmuştur.