overlay

8-14 MART DÜNYA TUZA DİKKAT HAFTASI #Daha Fazla Lezzet, Daha Az Tuz

    Küresel COVID-19 Pandemisi nasıl yediğimiz de dahil olmak üzere birçok yönden hayatımızı değiştirdi. Tüm Dünya’da virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için getirilen kısıtlamalar evde daha fazla vakit geçirilmesine neden oldu. Evde geçirilen zamanlardaki artış ile birlikte daha fazla yemek pişirme ve en sevilen tarifleri yapma fırsatı geldi. Ev yapımı yemeklere lezzet katmanın tek yolu büyük bir tutam tuz gibi görünebilir, ancak yiyeceklerin daha fazla lezzetli olmasını sağlamanın pek çok başka yolu var.

       Bu seneki Tuza Dikkat Haftasında daha az tuz kullanılmasına yardımcı olacak basit ipuçları sunacağız, örneğin:

  • Yemeklerde tuz yerine; limon, maydanoz, dereotu, soğan, sarımsak, sirke ve çeşitli baharatlar gibi diğer lezzet arttırıcıları kullanmak
  • Salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için suda yıkama ve bekletme gibi işlemler uygulamak
  • Yüksek miktarda tuz içeren besinleri daha az tüketmek
  • Yemekleri hazırlarken, pişirirken ve tüketirken daha az tuz kullanmak
  • Ayrıca bütün tuzlar aynıdır ve aynı içeriğe sahiptir (deniz tuzu, kaya tuzu ve pembe tuz).

      Tuz, besinlerin doğal bileşiminde bulunduğu gibi, deniz tuzu (deniz suyunun buharlaştırılması ile elde edilir) ve kaya tuzu (halite, göl yataklarından veya toprak altından elde edilir, kurutulur) olarak da elde edilir. Genel olarak tuz sodyum ve klorürden oluşur. Sodyum klorür içeriği tüm tuzlarda (kaya, deniz, sofra tuzu) yaklaşık olarak aynıdır.

      Bilindiği gibi Dünya Sağlık Örgütü günlük kişi başı tuz tüketimini 5 gramın altında önermektedir ve bu miktar bir tepeleme bir çay kaşığına (silme bir tatlı kaşığına) denk gelmektedir. Günlük olarak tüketilmesi önerilen bu miktar; gün içinde tüm besinlerimizle aldığımız tuzu (sodyumu) da kapsamaktadır

        Bu yılki Tuza Dikkat Haftasında; kültürümüzü ve toplumumuzu şekillendiren yemekleri, ev yemeklerini hazırlarken daha az tuz kullanılması gerektiğini vurguluyor ve “Daha Fazla Lezzet, Daha Az Tuz” diyoruz.  

Dünya Tuza Dikkat Haftası dolayısıyla hazırlamış olduğumuz videoya aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=bY60F_EOea0