PANDEMİ KRİZ DANIŞMA VE ÇAĞRI HATTI İLE SAKOM MERKEZİNDEKİ SAĞLIK PERSONELLERİNE FİZİKSEL AKTİVİTE VE BESLENME EĞİTİMLERİ VERİLMEYE BAŞLANDI.
24 Şubat 2021

    Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği obezitenin en önemli nedenleri olarak kabul edilmektedir. Hareketsiz meslek gruplarından biri olarak bilinen çalışma saatlerinin büyük bir kısmını sandalyede oturarak, bilgisayar karşısında çalışarak geçiren masa başında çalışan kişilerde özellikle bilek, dirsek, boyun, bel ve sırt ağrıları çok fazla görülmektedir. 

    Masa başında çalışan bireylerin; egzersizin sağlığın geliştirilmesinde önemli bir faktör olduğunun farkına varmaları ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi doğrultusunda her gün en az yarım saatlerini egzersiz yapmaya ayırmaları ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmek amacıyla birimimiz tarafından eğitim ve faaliyetler yapılmaktadır. Bu kapsamda; Yeterli Dengeli Beslenme ve Hareketli Yaşam İl kurulunda alınan 7. Maddeye istinaden “ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Covid-19 Salgını ile mücadele kapsamında kurulan Pandemi Kriz ( Çağrı Hattı ) Merkezlerinde ve SAKOM’da nöbet tutan personellere fiziksel inaktiviteyi gidermek için İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Fizyoterapistler aracılığıyla masa başı egzersiz eğitimlerinin verilmesi” kararı kapsamında eğitim verilmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi’nde görev yapan Fizyoterapist Musa ERDOĞAN tarafından masa başı çalışanlarda egzersiz, solunum egzersizleri ve fiziksel aktivite konularında ve Diyetisyen Gülhan DİNLER tarafından Yeterli ve Dengeli beslenme konularında eğitimler verilmeye başlandı.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 388bde41-1701-4c32-918b-9315ad58a80a.jpg