14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİKLİKLERİMİZ


14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİKLİKLERİMİZ

 

Diyabet farkındalığını arttırarak, gelecek nesilleri diyabetten koruma ve tanı alan hastalara sunulan diyabet bakım kalitesinin yükseltilmesi önem arz etmektedir. Her yıl farklı bir temanın belirlendiği “Dünya Diyabet Günü’’ 2020 yılı teması “Hemşireler ve Diyabet’’ tir. Hemşirelerin;  diyabetli bireylerin tedavi, eğitim ve bakımında oynadıkları önemli rol hakkında farkındalık yaratma amaçlanmaktadır.

Bu tema kapsamında Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi ile Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi “Dünya Diyabet Günü’’  Etkinliğini koordineli olarak düzenlemiştir. Etkinlikte Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi girişinde kurulan stantta bireylerin kan şekeri takibi yapılıp, diyabet bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır. Hemşirelerin Diyabetli bireyler için önemini vurgulamak amacıyla, hastanenin diyabet servisi çalışanları ve diyabet hemşirelerinin motivasyonunu arttırmak için Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. İzzettin TOKTAŞ ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi Uzmanı Dr. Ferah ŞAHMAN GÖREN tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet Günü temalı pasta kesimi gerçekleşmiştir. Etkinlikte diyabette ara öğünleri vurgulamak amacıyla meyve dağıtımı yapılmıştır.

            Ayrıca müdürlüğümüz diyetisyenlerinden Tarık Durgun TRT Kurdi kanalında yayınlanan Rojbaş programına konuk olmuştur. Programda “Tip 1, Tip 2 ve Gestasyonel( Gebelikte) Diyabette Beslenme’’ konularına değinmiştir.

            Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Uzm. Dr. Eşref ARAÇ TRT GAP Radyosuna bağlanarak 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında  “Diyabet ve Tedavisi’’ hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulunmuştur.  

  • WhatsApp Image 2020-11-18 at 11.32.30.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-11-18 at 11.32.31.jpeg