Pedallar Kalp Sağlığı İçin Çevrildi


Dünya Kalp Günü kapsamında her yıl düzenli olarak toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmekte ve bir tema belirlenmektedir. Bu yılın teması  “Kalbinizi Ödüllendirin” olarak belirlenmiştir. Bu amaçla kalp ve damar hastalıkları konusunda kısa bir bilgilendirme yapmak ve toplumda farkındalık oluşturmak istiyoruz.

Bunun öncesinde şu anda tüm dünyayı etkileyen COVID 19 pandemisinin kalp ve damar hastalıkları ile ilişkisi konusunda kısa bir bilgilendirme yapmak isteriz.

COVID-19 ve Kalp ve Damar Hastalıkları

Bilindiği gibi korona virüsten etkilenecek riskli gruplar arasında kronik hastalıklardan kalp damar hastalıkları ilk sırada yer almakta, hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmekte ve daha ölümcül olabilmektedir.

Bu nedenle kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin bu dönemi olabildiğince az etkilenerek geçirmeleri için ilaçlarını düzenli almaları önem arz etmektedir.

Ayrıca tüm toplumda olduğu gibi kalp hastaları da hijyen stratejileri ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkında; Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın enfeksiyon kontrolü önerilerine uymalıdır.

Kalp ve damar hastalıkları küresel ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’deki ölümlerin %86’sı çoğunlukla kalp damar hastalıkları, diyabet, kanserler, kronik solunum yolu hastalıklarının oluşturduğu bulaşıcı olmayan hastalıklar kaynaklıdır. Türkiye’de tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır ve bu erken ölümlerin %80’i önlenebilir niteliktedir.

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde; kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipitlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür.

Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres ve herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Sağlıklı kalmak, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini azaltmak için;

 • Sağlıklı beslenin,
 • Düzenli fiziksel aktivite yapın,
 • Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,
 • Alkol kullanmayın,
 • Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin,
 • Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin,
 • Kan basıncınızı öğrenenin,
 • Kan şekerinizi öğrenenin,
 • Kan lipidlerinizi öğrenenin.
 • Pnömokok ve grip aşısını hekiminizin önerisine uygun olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.
 • Hekiminizin sağlıklı yaşam önerilerine uyun.

Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi ile Diyarbakır Pedaldaşlar Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü koordinasyonunda ‘29 Eylül Dünya Kalp Günü’ etkinliği yapıldı. İlimizde bulunan bir alışveriş merkezinin önünde toplanan Diyarbakır Pedaldaşlar Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri ve Müdürlüğümüz çalışanları yapılan basın açıklamasının ardından sosyal mesafe kurallarına uyarak yaklaşık 5 kilometrelik şehir turu yaptı.

 Maske ve sosyal mesafe kurallarının uygulandığı etkinlikte katılımcılara Müdürlüğümüz tarafından maske dağıtıldı. 

 

            Kalbinizi Ödüllendirin!

 

 • WhatsApp Image 2020-09-29 at 09.43.48-1.jpg
 • WhatsApp Image 2020-09-29 at 09.44.18-1.jpg
 • WhatsApp Image 2020-09-29 at 09.44.41-1.jpg