17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ
08 Haziran 2017

Önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen hipertansiyon, dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında en önemli risk faktörüdür. Hipertansiyon, kan basıncının yükseldiği kronik bir hastalıktır. Kan basıncı yüksek olan kişilerin çoğu, yıllarca bunun farkında olmayabilirler. Çoğunlukla herhangi bir belirti vermez ancak tedavi edilmediğinde vücuttaki atardamarlara ve yaşamsal önemi olan organlara hasar verebilir.

Yüksek kan basıncından kaynaklanan önlenebilir hastalıklar olan inme (felç), kalp ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek, halkı koruma, tanı ve tedavi konusunda bilgilendirmek amacıyla Dünya Hipertansiyon Birliği ( WHL) tarafından 2005 yılından itibaren 17 Mayıs günü “Dünya Hipertansiyon Günü” ilan edilmiştir.

Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz tüketimi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır.

Yüksek tansiyon gelişimini önlemek için; tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi gerekmektedir. Eğer bu önlemler yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

Hipertansiyon tedavisi uzun sürelidir; yaşam boyu devam etmelidir.