Halk Eğitimlerimiz Bağlar İlçemizle Devam Ediyor
17 Haziran 2020

 

Ülkemizde ihmal ve yanlış kullanım nedeniyle soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır; onlarca kişi özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir.

Karbonmonoksit; renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engelleyerek zehirlenme ve ölüme neden olur. Isıtma amacıyla kullanılan havagazı, kömür vb. her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofbe ve bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. 

Elektrik akımıyla çalışan her araç veya enerji taşıyan kablolar; çevresinde elektrik, manyetik veya elektromanyetik alan oluşturur. Bu aletlerin çalışması sırasında yakınında bulunan canlıların elektromanyetik alan etkisinde kaldığı bilinmektedir. Elektromanyetik dalga yayan cihazların etkin olarak kullanımının artması insan sağlığını negatif olarak etkilemektedir. Özellikle baz istasyonları, televizyon ve radyo antenleri, cep telefonları, mikro dalga fırınlar, yüksek gerilim hatları, uydu antenleri ve radarların yaydığı elektromanyetik dalgalar; dolaşım ve sindirim sistemi bozukluğu, kan basıncı değişikliği, DNA sentezi bozukluğu, baş ağrısı ve depresyon gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. 

Karbonmonoksit zehirlenmeleri, Elektro Manyetik Alan ve Sağlık Üzerindeki Etkileri ve Sağlıklı Su konularında halkımızı bilinçlendirmek amacıyla Bağlar  ilçemizdeki Kur’an Kurslarına devam eden kursiyerlere eğitimler verildi.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg