EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK , GÖRME TARAMASI ve GELİŞİMSEL KALÇA DİSPLAZİSİ PROGRAMI EĞİTİMİ ​
17 Haziran 2020

    EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK , GÖRME TARAMASI ve GELİŞİMSEL KALÇA  DİSPLAZİSİ PROGRAMI EĞİTİMİ

          16-17 Eylül 2019 tarihinde Evlilik Öncesi Danışmanlık, Görme Taraması ve Gelişimsel Kalça Displazisi  Programı eğitimi yapıldı.

         Ülkemizde sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Görme Taraması ve Gelişimsel Kalça Displazisi bu programlardandır. Ulusal Görme Taramasının amacı görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve yetersiz görmesi olan olguları erken dönemde tanımaktır. Bu konuda eğitime SBÜ.Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Göz Uzmanı Sina EVSEN eğitimci olarak katılım sağlamıştır.

        Gelişimsel Kalça Displazisi Programı genelge doğrultusunda tüm yenidoğanların,  kalça çıkığı açısından muayenelerinin yapılması, riskli ve klinik muayenede şüpheli grubun ileri tetkik için yönlendirilmesi, tedavi gerektiren olgularda erken ve uygun tedavilerinin başlatılması, yapılacak cerrahi tedavi ve komplikasyonların en aza indirilmesi amacıyla  yürütülmektedir.SBÜ.Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinden  Ortopedi Uzmanı Erdal GEDİKOĞLU Gelişimsel Kalça Displazisi tanı ve tedavisi yönünden gerekli bilgilendirmeyi yapmıştır.

         Eğitime ÇEKÜSH Birim Personellerinden Ebe Çiğdem DOĞU, Hemşire Mevlüde YAZIGAN, Bağlar ÇEKÜSH biriminden Hemşire Medine ÖZEL ve Dağkapı ÇEKÜSH biriminden  Ebe Ayhan ÖNCEL katılmıştır. İlçe Sağlık Müdürlüklerine bağlı (24) Aile Hekimlerinin katılımı sağlanmış olup, Evlilik Öncesi Danışmanlık Programı eğitim sonu Katılım Belgesi verilmiştir.

      

  • IMG-20190917-WA0008.jpg
  • IMG-20190917-WA0005.jpg
  • IMG-20190917-WA0006.jpg
  • IMG-20190917-WA0002.jpg