Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı Eğitimi
17 Haziran 2020

Müdürlüğümüz Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından 26-27-28 Ağustos 2019 tarihlerinde ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ eğitimi yapıldı.

Bakanlığımız tarafından ülkemizde 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı”  yürütülmektedir. Bebekler için en iyi ve en doğal besin kaynağı olan anne sütü bir yaradılış harikasıdır. İçerdiği besin öğeleriyle bebekte büyüme ve gelişmeyi sağlayan mükemmel bir besindir. Bebeklerde oluşabilecek birçok enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir yer tutar. Dünyada her sene 1 milyondan fazla bebek ve çocuğun yeterli anne sütü almadığı için ishal, solunum yolu gibi enfeksiyon hastalıklarından dolayı öldüğü bilinmektedir. Bu nedenlerle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gereklidir. Tüm bu gerekçelerle emzirmenin özendirilmesi, teşvik edilmesi ve sürdürülmesinin sağlanması bebek sağlığı ve gelişimi açısından önemli bir konudur.

Bu kapsamda Halk Sağlığı Başkanı Dr. Zülfü Barış ŞAHİN Başkanlığında; ÇEKÜS Birim sorumlusu Uzm. Dr. Zehra Kılıç BULUT, ÇEKÜS Birim Personelleri Ebe Ciğdem DOĞU, Ebe Gülşen TOPRAK, Çocuk Gelişimcisi Halise BATAN ve Dağkapı AÇSAP’tan Ebe Ayhan ÖNCEL tarafından ilimiz hastane personellerine ’Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ eğitimi verildi.

 Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı eğitimi sonunda katılımcılara Katılım Belgesi verildi.

  • acs (2).jpg
  • acs (3).jpg
  • acs (4).jpg
  • acs (1).jpg