İÇME KULLANMA SUYU HAKKINDA HALKIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
30 Nisan 2019

İÇME KULLANMA SUYU İZLEME FAALİYETLERİ VE SU KİRLİLİĞİNE YÖNELİK ALINMASI GEREKEN ÖNLENMLERDEN HALKIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  1. Bina ve konutlarda kullanılan su depoları belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir ) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
  2. Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. Kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir.
  3. Evlerde ihtiyaç fazlası su depolanmamalıdır.Depolanan veya saklanan sular ağzı kapalı temiz kaplarda ve güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir.Sular gelse bile öncelikle depolanmış sular tüketilmeli, geniş kapaklı musluklu bidonlar tercih edilmeli, temizliği sürekli kontrol edilmelidir.
  4. Kesinti yaşanması veya temiz suya erişimin mümkün olmaması durumlarında, kesinti sonrasında şebeke suyu içme amaçlı olarak kullanılacak ise su berraklaşıncaya kadar akıtılmalı ve tercihen 1-2 dakika kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır.
  5. Su kesintisi sonrasında ve salgın durumlarında çiğ tüketilen her türlü sebze ve meyve, yıkandıktan sonar % 1’ lik klor solüsyonundan bir litre suya 20-30 damla damlatılarak 30 dakika bekletilmelidir. (% 1’ lik klor solüsyonu 1 bardak çamaşır suyunun üzerine 9 bardak normal su konularak kolayca hazırlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan çamaşır suyu herhangi bir katkı maddesi içermemeli ve % 10 aktif klor ‘’ sodium hipoklorit ’’ içermelidir.Konuyla ilgili güçlüklerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak bilgi alınmalıdır).
  6. Ambalajlı su ( pet, bardak, cam şişe ve damacana ) kullanılacaksa Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olmasına dikkat edilmelidir.Ambalajlı su listesine www.cevresagligi.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.
  7. Damacanalardan su almak için kullanılan pompalar, 15 günde bir % 1’ lik klorlu su içerisinde 30 dakika bekletilmeli ve içerisinden % 1’ lik klor solüsyonu geçirilmelidir.
  8. Su kesintisi, arıza, açıkta su satılması gibi hususlar belediyelerin ilgili birimlerine iletilmelidir.