24 Mart Dünya Tüberküloz Günü Basın Bildirisi
25 Mart 2019

          24 Mart Dünya Tüberküloz Günü Basın Bildirisi

Verem (Tüberküloz) hastalığı, “Mycobacterium Tuberculosis “ basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır.

Geleneksel olarak tüm dünyada ve ülkemizde her yıl 24 Mart’ta düzenlenen, tüberküloz (verem) hastalığı ve bu hastalıkla mücadele konusunda toplumun ve sağlık çalışanlarının bilinçlendirilmesi amaçlayan “24 Mart Dünya Tüberküloz Günü” nün, bu yıl da 24 Mart 2019 tarihinde tüm yurtta yapılacak toplantı, eğitim, propaganda faaliyetleri ve diğer etkinliklerle alınması hedeflenmektedir.

Dünya da ve Türkiye’de Verem Hastalığı                                                   

Verem, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen hala tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarına göre, günümüzde, dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri  (2 Milyar kişi) tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu insanların %10’unun, yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır.

DSÖ tarafından her yıl dünyada da yaklaşık 8,6 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı ve 1,3 milyon insanın bu hastalıktan öldüğü belirtilmiştir. Dünya genelinde tüberküloz hastalığının görülme oranının en yüksek olduğu bölgeler; Afrika ve Güney Doğu Asya bölgeleridir. Bu bölgelerin içinde dünyadaki Tüberküloz vakalarının yaklaşık %40’ı Hindistan ve Çin’de bulunmaktadır. Verem, dünyada bir tek etkene bağlı olup tedavisi olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıklardan biridir.

Verem Hastalığının Belirtileri

Verem hastalığının genel belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır. Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı şikâyetleri görülmektedir. İki-üç haftadan uzun süren öksürüğün olması durumunda veremden şüphelenmek gerekir. Bu yakınmaların başka çok hastalıkta da rastlanabilmesi nedeniyle, bu tür şikayetleri olanların aile hekimlerine ya da en yakın Verem Savaşı Birimlerine müracaat etmesi gerekmektedir.

            Teşhis ve Tedavisi

Verem hastalığının tedavisinde, ortalama 6-8 aylık bir tedavi süresi ile %95-99 iyileşme sağlanmaktadır. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık ortadan kalkmaktadır.

            Verem tedavisinde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem arz etmektedir. Çünkü tedavinin yarım bırakılmasıyla birlikte hastalar etrafa basil yaymaya devam edeceklerdir. Tedavi süresinde ilaçların eksik ya da düzensiz kullanılması nedeniyle hastalık iyileşmeyecek aksine kullanılan ilaçlara direnç geliştirilebilecektir. Bu durumda hastalığın tedavisinde daha fazla ilaç kullanmak gerekecek ve tedavi süresi iki yıla kadar uzayabilecektir.

Ülkemizde verem hastalığını teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

                       

                                  

                                                                                              Dr. Mehmet Sait AVAR

                                                                                                   İl Sağlık Müdürü