MART AYI KOLON (BAĞIRSAK) KANSERİ FARKINDALIK AYI
19 Mart 2019

                   MART AYI KOLON  (BAĞIRSAK)  KANSERİ FARKINDALIK AYI

                Kalın bağırsak kanserleri tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinden biri olup her yıl milyonlarca insanın hayatını tehdit etmeye devam etmektedir. Ülkemiz istatistiki verilerine göre en sık görülen ilk  3’cü kanser türü arasında olmasına rağmen, erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.

               Ülkemizde KETEM’lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması GGK ( gaitada gizli kan kiti ) yardımıyla 2 yılda bir hızlı, pratik ve güvenilir şekilde ücretsiz olarak  yapılmaktadır. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir.

              Kolon (Bağırsak) kanseri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek, taramanın önemini vurgulamak ve erken teşhisle önlenebilir bir hastalık olduğu hakkında toplumda farkındalık yaratmak amacıyla mart ayında ülkemiz genelinde farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.

İlimizde İl Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonu ile “Mart Ayı Kolon (Bağırsak) Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında; 16.03.2019 ve 17.03.2019 tarihlerinde Ninova  AVM ‘de Bağlar İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi, Bağlar KETEM, Yenişehir KETEM çalışanları tarafından farkındalık standı kuruldu, standlarımızı ziyaret eden vatandaşa kolorektal kanser, kanser taramaları ve KETEM’ler hakkında bilgiler verilerek bröşür  ve farkındalık materyalleri  dağıtıldı. Ayrıca Silvan İlçe Müdürlüğü kanser birimi çalışanları tarafından halka bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Etkinliklerimiz ay boyunca devam edecektir.

 ‘’HAYATINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR; BAĞIRSAK KANSERİ’NE KARŞI BİLİNÇLİ OLUN TARAMANIZI YAPTIRIN SAĞLIĞINIZI KORUYUN’’

  • web3.JPG
  • web 4.jpg
  • web 2.JPG
  • web 1.jpg