SAĞLIKLI YAŞAM YÜRÜYÜŞÜ ETKİNLİĞİ 4-10 MART DÜNYA TUZA DİKKAT HAFTASI KAPSAMINDA ÇERMİK İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
13 Mart 2019

        Dünya Tuza Dikkat Haftası  kapsamında; Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi  koordinatörlüğünde, Çermik İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen yürüyüş etkinliği ilçemiz Çermik’ te gerçekleştirildi. Etkinliğe Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Uzmanı Dr. Ferah ŞAHMAN GÖREN,  İlçe Sağlık Müdürü personelleri ile  Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi personellerinden Diyetisyen Mesut FİLİZ, Hemşire Döndü ÇAKILTEPE, Hemşire Meral YAŞAR, Hemşire Sibel TUNÇ AYDIN ve Psikolog Songül YILMAZ katıldı.    
         Aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla Bakanlığımız tarafından Kasım 2011 yılından beri 
“Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı" yürütülmekte ve program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması amacıyla “Dünya Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır. Her yıl belirlenen farklı bir tarihte ve temada gerçekleştirilen “Tuza Dikkat Haftası” bu yıl 4-10 Mart 2019 tarihleri arasında ve "Tuzu Azaltmak için Hep Birlikte Hareket Etmeliyiz: Restoranlar, Kafeler, Süpermarketlerden Alınan Gıdalarda Gizli Tuz Mevcuttur" teması ile gerçekleştirilmektedir. 

         Fazla tuzun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)’ nün günlük kişi başı tüketilmesi gereken maksimum tuz miktarına yönelik önerilerinden ve tuz tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedilerek yürüyüş sona  erdi.

  • index.jpg
  • index5.jpg
  • index6.jpg