ÇOCUK ERGEN KADIN ÜREME SAĞLIĞI HİZMETLERİ BİRİMİ
22 Şubat 2019

 

Sağlık Bakanlığı ve UNİCEF işbirliğinde anne sütünün teşviki ve bebek dostu sağlık kuruluşları programı kapsamında Diyarbakır “Altın Bebek Dostu İl”  ünvanını kazandı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır Anne Sütü ve Bebek dostu hastane çalışmaları sebebiyle ‘Altın Bebek Dostu İl’ unvanı kazandı. Diyarbakır il genelinde düzenlenen anne sütü ile beslenmeye dair yapılan çalışmalar İlimize Altın Bebek Dostu İl ünvanı getirdi. Oldukça yüksek bir doğum oranına sahip ilimizde Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın Üreme Sağlığı Biriminin koordinasyonunda bebeğe dokunan tüm sağlık kuruluşlarının özverili çalışmaları neticesinde gelen unvan Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ yürütülmekte olup bu proje kapsamında 10 yıldan beri verilmekte ve ilimizin de katılımı ile ülke genelinde toplam 61 il Altın Bebek Dostu İl oldu.

“ALTIN BEBEK DOSTU İL ÜNVANI ALDIK”

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr Mehmet Sait AVAR yaptığı açıklamada ; “Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile başlatılan çalışmalar kapsamında Anne sütü ve Bebek Dostu hastane çalışmalarımız sebebiyle Diyarbakır olarak Altın Bebek Dostu İl ünvanını ilimize kazandıran tüm ekip arkadaşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür eder başarılı çalışmalarının devamını dilerim

Bebekler için en iyi ve en doğal besin kaynağı olan anne sütü bir yaradılış harikasıdır. İçerdiği besin öğeleriyle bebekte büyüme ve gelişmeyi sağlayan mükemmel bir besindir. Bebeklerde oluşabilecek birçok enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir yer tutar. Dünyada her sene 1 milyondan fazla bebek ve çocuğun yeterli anne sütü almadığı için ishal, solunum yolu gibi enfeksiyon hastalıklarından dolayı öldüğü bilinmektedir. Bu nedenlerle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gereklidir. Tüm bu gerekçelerle emzirmenin özendirilmesi, teşvik edilmesi ve sürdürülmesinin sağlanması bebek sağlığı ve gelişimi açısından önemli bir konudur”” ifadelerine yer verdi.

Altın Bebek Dostu İl Ödül töreninin Ankara İlinde önümüzdeki günlerde düzenleneceği ve ardından program içerisinde yer alan İlimiz sağlık kuruluşlarına yönelik belge dağıtım töreni düzenleneceği de açıklama da yer aldı.

  • anne-sutu-ve-onemi.jpg