TRT GAP RADYOSUNDA DÜNYA KOAH GÜNÜ KAPSAMINDA DİYARBAKIR TÜRK TORAKS DERNEĞİ GÜNEYDOĞU ANADOLU ŞUBESİ BAŞKANI GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DOÇ. DR. GÜNGÖR ATEŞ TARAFINDA RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
23 Kasım 2018

     
28347962-8663-488b-a2be-5dff34782629.jpg

   Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), yaygınlığı giderek artmakta olan kronik hava yolu hastalığıdır. Erken tanı ile hastalığın önlenmesi mümkün olup morbidite azaltılabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün katılımıyla oluşturulmuş olan “Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığına Karşı Küresel Girişim Grubu” (Global Initiation for Chronic Obstructive Lung Diseases-GOLD) tarafından her yıl Kasım ayının üçüncü Çarşamba günü organize edilen “Dünya KOAH Günü etkinlikleri 21 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilmektedir.KOAH’lı hastalarının günlük yaşamlarında aktif kalabilmelerinin mümkün olabileceğini vurgulamak, egzersizin ve hareketin önemine değinmek amacıyla “sağlıklı nefes, sağlıklı yaşam” teması ile bu yılki sloganımız “Her Adımda Sağlıklı Nefese” olarak belirlenmiştir.

   Bu kapsamda 20.11.2018’de saat 11.10 da Diyarbakır TRT GAP radyosunda Diyarbakır Türk Toraks Derneği Güneydoğu Anadolu Şubesi Başkanı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Güngör ATEŞ tarafından Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) konusunda açıklamalarda bulunulmuştur.