29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
01 Ekim 2018


                                               29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ ETKİNLİKLERİ     

       29 Eylül Dünya Kalp Günü  etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şubesi tarafından kalp sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla şehrin işlek caddelerine bez afiş astırılarak, 29 Eylül cumartesi günü Ceylan AVM ve Diyarbakır TÜYAP Kitap Fuarında kurulan stantlarda ve Mobil Sağlıklı Yaşam Aracında İl Sağlık Müdürlüğü’nce görevli hemşire, ebe, diyetisyen, fizyoterapistler ve Acil sağlık hizmetleri personelleri tarafından hizmet verilmiştir.

      Alışveriş Merkezi ve Fuar alanına gelen vatandaşlarımıza hipertansiyon, kalp hastalıkları, obezite, yeterli ve dengeli beslenme, hareketli yaşam ve fiziksel aktivitenin önemi, diyabetle mücadele, tuz alımıyla mücadele,  organ ve doku bağışı, astım, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)  vb. kronik hastalıklar, sigaranın zararları, kanser farkındalığı, bulaşıcı hastalıklarla mücadele, el ve ev hijyeni, aşının yararları, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi, aile planlaması gibi halk sağlığını ilgilendiren tüm çalışmaları anlatmak amacıyla sözlü ve görsel etkinlik yapılıp,  eğitici broşürler dağıtılmıştır.

     Yapılan etkinlikte isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz olarak şubemiz tarafından tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, kilo, boy ölçümü yapılmıştır. Ayrıca Acil Sağlık Hizmetleri Personelleri tarafından maketler üzerinden uygulamalı olarak çocuklarda ve yetişkinlerde hava yolu tıkanmaları ve kalp krizleri gibi acil müdahale gerektiren durumlarda temel ilk yardım eğitimi hakkında bilgi verilmiş olup; TRT GAP Radyosunda Doç. Dr. Önder ÖZTÜRK Kalp Sağlığı hakkında bilgiler verip canlı olarak söyleşi yapmıştır.

     Dünya Kalp Gününde Tigris Bisiklet ve Sporcular Kulübünün düzenlemiş olduğu bisiklet turuna İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şubesi ve Kayapınar İlçe Sağlık Müdürlüğünün katılımıyla “Kalp Sağlığının” korunması konusunda farkındalık etkinliği düzenlenmiştir.

  • 2.jpg
  • 5.jpg
  • 8.jpg
  • 7.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg