T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

15 EYLÜL DÜNYA PROSTAT GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 17/09/2018


Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Kalın bağırsağın son kısmının önünde ve mesanenin altında yerleşmiştir. İdrar yolunu çepeçevre sarar. Yaşlanma ile birlikte büyüme eğilimindedir. Prostat bezini oluşturan hücrelerin kontrolsüz bölünmesi sonucu prostat kanseri gelişebilir. Kanser hücreleri zamanla prostatı terk edip başta kemikler olmak üzere başka organlara yayılabilir. Erkeklerde ileri yaşlarda görülen en sık kanser türlerindendir

 Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemektedir.

 • Yaş ilerledikçe risk artar.

• Birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski daha yüksektir.

 • Beslenme alışkanlıkları (doymuş yağlardan ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir bir diyet) prostat kanseri riskini arttırılabilir.

Yüksek riskli hastalarda erken tedavi hayat kurtarıcıdır. Tüm kanserlerde olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları prostat kanseri riskini azaltabilir. Bunun yanında “birinci derece akrabalarınız arasında prostat kanseri olan varsa siz de risk altındasınız. 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olun!”

Türkiye'de prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olmasından dolayı, toplumda farkındalık oluşturmak önem arz etmektedir. Bu amaçla; 15 Eylül Dünya Prostat Günü vesilesiyle Müdürlüğümüzce farkındalık oluşturmak amacıyla şehrin muhtelif yerlerine bez afişler asılarak ve stantlar kuruldu. Stantlarda rostat kanseri ile ilgili  danışmanlık hizmeti verilip, hazırlanan broşür ve farkındalık materyallerini halkımıza dağıttık.

  • 22.jpg
  • 33.jpg
  • 44.jpg