T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞEN BEBEĞİN ORGANLARI HAYAT VERDİ

Güncelleme Tarihi: 11/09/2018
 

İlimizde beyin ölümü gerçekleşen 3,5 aylık bebeğin, ailesi tarafından bağışlanan organları iki kişiye hayat verdi.

Evinde kalbi duran ve kaldırıldığı hastanede yapılan ilk müdahalenin ardından Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilen 3,5 aylık E.Ç. yoğun bakım ünitesine alınan E.Ç'nin yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti.

Doktorlar bebeğin acılı ailesi ile görüşerek, organ naklinin önemi ile ilgili bilgi verdi, bebeğin organları sayesinde başka hastaların hayata tutunabileceğini belirtti.

Ailenin, bebeklerinin organlarını bağışlamaya karar vermesi neticesinde bebek E.Ç'den alınan karaciğer Malatya'da, böbrekler ise İstanbul'da organ nakli bekleyen hastalara nakledildi.

Birçok hastanın nakil beklerken yaşamını yitirdiğine işaret eden Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi sorumlu hekimi Doç. Dr. Murat Kanğın, "Hastanemizde 2 yılda 4 kişinin organları bağışlandı ve bu organlar başkalarına hayat oldu. Çok iyi bir ekibimiz var. Hastaların aileleriyle iyi bir iletişim kuruyorlar. Aileler çocukları için her şeyin yapıldığını gördükten sonra, organ bağışı için karar verme noktasında onlara yardımcı oluyor." diye konuştu.