T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Terapötik Aferez Merkezi Hizmete Açıldı

Güncelleme Tarihi: 03/03/2020


Sağlık alanında devamlı yeniliklere açık olan SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni bir atılım daha yaparak ana binasında Terapötik Aferez Merkezini açarak bu alanda da hastalara hizmet vermeye başladı.

Terapötik Aferez Merkezinin açılışına; Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aziz Alper BİTEN, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan TEKİN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanımız Dr.Öğr.Üy. Abidin TÜZÜN, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanımız Dr. Hüseyin Hakan KARAKAŞ, SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Erkan BAYSAL, Merkezin Sorumlusu olarak görev yapacak olan Prof.Dr. Cengiz DEMİR, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Remzi ASLAN ve davetliler katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Aziz Alper BİTEN; “Ülkemizde az sayıda bulunan Terapötik Aferez Merkezinin bölgeye hizmet veren Diyarbakır’da açılması için emeği geçen başta İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan TEKİN ve çalışma arkadaşlarına Bakanlığımız ve halkımız adına teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan TEKİN ise yaptığı açıklamada; “Tıp alanında çok sayıda bilim dalına sağlık hizmeti verecek olan Terapötik Aferez Merkezinin açılması ile bölgede önemli bir eksikliğin daha giderilmesine katkı sağlamış bulunmaktayız. Terapötik Aferez Merkezi, kök hücre işlemleri ve hücresel tedaviler için de zorunlu ve gerekli bir ünitedir. Önümüzdeki dönemde kemik iliği nakil merkezi açılması da planlanmaktadır.” dedi.

Prof.Dr. Cengiz Demir tedavi yöntemini şöyle açıkladı; “Aferez; kan kompanentlerinin ayrıştırılarak toplanması işlemidir.  Terapötik Aferez; Hematoloji, onkoloji, nöroloji gibi birçok bilim dalında uygulama alanı olan bir tedavi yöntemidir.                                                                                                                                                         

 Dönör aferezi ve terapötik aferez olarak iki guruba ayırabiliriz.         

Donör trombosit aferezi; aferez işleminin günümüzde en sık kullanılan şeklidir. Allojenik ve otolog kemik iliği transplantasyonunda periferik kök hücre toplanması yine aferez işlemi uygulanmasıyla mümkün olabilmektedir.

Terapötik aferezde amaç; Plazmada bulunan zararlı maddelerin ve sayıca artan kan şekilli elemanlarının azaltılması, volüm yükü oluşturmadan büyük miktarda plazma replasmanı yapılması ve kan şekilli elemanlarının özel amaçlarla toplanmasıdır.

Yukarıda saydığım tüm bu işlemleri yaparken, her biri çok ciddi olabilen ve ilaçlarla tedavisi pek mümkün olmayan bazı hastalıkların tedavisinin yönetimi mümkün hale gelmektedir. Bu merkez hastanemizde bir ilk olma niteliği taşımaktadır. Bugüne kadar hastanemizde az önce belirttiğim işlemleri yapamadığımız ve bu nedenle sevk etmek zorunda kaldığımız hastaların hepsinin tedavisi mümkün hale geldi. Bugün için açtığımız bu merkezle birlikte bölgemizde bu işlemlerin yapılabildiği ikinci merkezi açmış olduk. Bu merkezle, geniş bir interlanda hizmet verecek olmamız bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Bu merkezin yanı sıra ikinci aşamada açmak için çalışmalarına başladığımız hizmet ünitemiz kemik iliği nakil merkezi olacaktır.   Halkımıza hayırlı olması diler, hastalarımıza şimdiden acil şifalar diliyorum.” dedi.

  • IMG_0463-1.jpg
  • IMG_0476-1.jpg