3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası Etkinliklerimiz


Ülkemizde organ yetmezliğine bağlı olarak, organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak organ bağış sayısı yeterli olmamakta ve buna bağlı olarak tedavisi yalnızca organ bağışı ile mümkün olan hastalarımız, sağlıklarına kavuşamadan hayatlarını kaybedebilmektedirler.
 Ülkemizde 28.492, İlimizde ise 547 kişi organ nakli beklemektedir.

Anayasamızda, 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkındaki Kanun ile düzenlenmiştir.

Ülkemizde Böbrek, Karaciğer, Kalp, Akciğer, Pankreas, İnce bağırsak, Uterus, Yüz ve Saçlı deri, Ekstremite (kol, bacak), Kornea, Kemik, Kas dokusu, Kıkırdak, Deri ve Tendon nakli yapılan organ ve dokulardır.

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Ülkemizde gönüllü bağışçı sayısı 493.705 iken, İlimizde 4373 tür.

Kimler organ bağışı yapabilir?

18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir.

· Organ bağışında bulunmak için; organ bağış kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir.

· Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır.

· Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır.

· Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir.

Organ Bağış Başvurusu nerelere yapılır?

Organ Bağışı Bildirimi; il ve ilçe Sağlık Müdürlüklerine, Hastanelerin organ nakli birimine, Organ Nakli Yapan Merkezlere, Organ Nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek v.b. kuruluşlara yapılabilir.

Organ Bağışı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu; 06.03.1980 tarih ve 396/13 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.

Her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve verimli bir biçimde geçirmek amacıyla İlimiz geneli organ bağışı haftasında Okullarda, AVM'lerde Açık Ceza evinde, İl Müftülüğüne bağlı kurumlarda, hastanelerde ve diyaliz merkezlerinde çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Etkinliklerimizden kareler: