“BEBEK DOSTU İL” ÜNVANIMIZI GÜNCELLEDİK
18 Mart 2019

WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.45.55.jpeg

Bakanlığımız ve UNICEF işbirliğinde temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” sürdürülmektedir.Bu program çerçevesinde ilimizdeki kamu, özel hastaneler ve randomize olarak seçilen Aile Sağlığı Merkezleri Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen “Ulusal Bebek Dostu” ekibi tarafından değerlendirildi.

Değerlendirme öncesi İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet Sait AVAR, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Zülfü Barış ŞAHİN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Seyfettin SARIBAŞ, ÇEKÜSH Birim Sorumlusu Uz. Dr. Zehra KILINÇ, ÇEKÜSH Birim Personelleri ve Program Sorumluları Ebe Çiğdem DOĞU, Çocuk Gelişimci Halise BATAN ve Ulusal Değerlendirme Ekibi ile toplantı yapıldı.

Program kapsamında Başarılı Emzirmede 10 Adım ilkesinde unvanların sürdürülebilirliği açısından yıllık doğum sayısı 500 ve üzeri olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Ek Binası, Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi, Bismil Devlet Hastanesi, Ergani Devlet Hastanesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve ilimizde hizmet veren Özel Hastaneler değerlendirmeye tabi tutuldu.

Yapılan izlem değerlendirmeler sonucunda ‘Bebek Dostu Hastane’ olmak için çalışmalarını tamamlayan ve yıllık doğum sayısı 500 ve üzeri olan bir Özel Hastanemiz ise“Başarılı Emzirmede On Adım” ve  "Bebek Formüllerinin Pazarlanmasına Dair Uluslararası Yasa" çerçevesinde değerlendirilerek, başarılı uygulamalarından dolayı “Bebek Dostu Hastane” unvanı ile ödüllendirildi.

Başarılı emzirmede 7 adım ilkeleri doğrultusunda SBÜ. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Ek Bina, Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Ergani Devlet Hastanesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, ilimizde hizmet veren Özel Hastanelerin ‘Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri’ Ulusal Bebek Dostu Değerlendirmesini başarıyla tamamladı.

 2004 yılından beri “Bebek Dostu İl” unvanı sahip ilimizde yapılan çalışmalarla Bebek Dostu Aile Hekimliği oranımız %96.5’e yükseltilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda doğum yapılan tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerimiz Bebek Dostu Hastane unvanını korumuşlardır.

Yıl içerisinde ‘’Anne Sütü Mucizedir’’ sloganıyla annelere ve gebelere ulaşılmış olup Bebek Dostu Aile Sağlığı Merkezi ve hastane değerlendirmelerimizle ‘’Anne Sütü ve Emzirme’’ etkinliklerimiz gerçekleştirilmiştir.

Annelerimiz emzirme ve anne sütünün önemi konusunda destek almak için; Bebek Dostu Hastanelerimize ve bağlı bulunan Bebek Dostu Aile Hekimlerimize başvurabilecekleri konusunda bilgilendirildi.

Emeği geçen tüm sağlık çalışanlarımıza ve değerlendirme ekibine teşekkür ederiz.     

  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.45.54.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.45.55(1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.45.55(2).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.45.56(1).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.45.56.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.45.57.jpeg