GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLERE KORNEA NAKLİ UYGUNLUK TARAMASI YAPILDI
14 Mart 2019


Müdürlüğümüzce Ali İhsan Arslan Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu öğrencilerine kornea nakline uygunluk taraması yapıldı.

Göz Hastalıklar Uzmanımız Dr. Mehmet Fuat Alakuş tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırması Hastanemizde yapılan taramada korneaya bağlı görme bozukluğu tespit edilen öğrenciler ücretsiz kornea nakli tedavisi uygulanarak ışığa kavuşmaları sağlanacaktır.

Yapılan göz taraması sonrası açıklama yapan Dr. Alakuş; "İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından organize edilen bu taramada; tedavisi mümkün olan engelli öğrencilerimizin tespiti için yürütülen ve iki hafta devam edecek çalışma kapsamında bugün 30 hastanın göz taramasını yaptık. Taramada 5 öğrencimizde kornea nakli ile tedavi edilebilir göz hastalığı tespit ettik. 5 hastamızı Bakanlığımıza bildirip kornea nakillerini yapmayı planlıyoruz. Ama öncelikle aileleriyle görüşüp, ailelerinin onayını alıp, onları bilgilendirdikten sonra bu süreci başlatacağız.

Bir öğrencimizde de katarak tespit ettik. Ailesi onay verirse bu öğrencinin de tedavi sonrası belki birkaç metre de olsa görmesine katkıda bulunmak bizi mutlu edecektir." dedi.

  • IMG_0442.JPG
  • IMG_0446.JPG
  • IMG_0451.JPG