T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

KADIN DOĞUM VE ÇOCUK HASTALIKLARI HASTANESİNDE İLK LAPARASKOPİK PELVİK LENF NODU DİSSEKSİYONU AMELİYATI YAPILDI

Güncelleme Tarihi: 17/12/2018


Ülkemizde sayılı merkezlerde yapılan laparaskopik pelvik lenf nodu disseksiyonu ameliyatı, İlimiz Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yapıldı. 

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Dr. Dinçer YILDIRIM ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cengiz ANDAN tarafından Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen operasyonda, kapalı yöntemle rahim ve lenf bezlerinin alınması ameliyatı yapıldı. 

Ameliyatı yapan Hekimlerden Op.Dr. Dinçer YILDIRIM yaptığı açıklamada; "Kadın üreme sisteminde en sık görülen kanser tipi olan endometriyum kanseri (rahim kanseri) teşhisi konulan hastamıza, hastanemizde ilk defa gerçekleştirilen bir operasyonla kapalı yöntemle rahim ve lenf bezlerinin alınması ameliyatı yapıldı. 

Bu yöntemle ameliyatın yapılmasının; hastanın 1 gün gibi kısa bir süre hastanede yatması, ameliyat sonrası daha az ağrı hissetmesi ve daha hızlı iyileşmesi gibi birçok avantajı bulunmaktadır." şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet Sait AVAR ise "İlimiz Bölgemize hizmet veren önemli bir sağlık merkezi konumunda bulunmaktadır. Laparaskopik pelvik lenf nodu disseksiyonu gibi özellikli bir işlemin ilimizde yapılabiliyor olması bölgemiz ve hastalarımız açısından önemli bir kazançtır. Ameliyatın artık Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yapılmasıyla bundan sonra hem hastalarımızın dış merkezlere sevkini önlemiş hem de daha kısa sürede iyileşerek yaşamlarına dönmelerini sağlamış olduk. Başarılı operasyona imza atan hekimlerimize ve ekibimize teşekkür ediyorum." dedi.