T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

BİSMİL DEVLET HASTANESİNDE HACAMAT TEDAVİSİ BAŞLADI

Güncelleme Tarihi: 16/11/2018


Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan GETAT Projesi kapsamında, Bismil Devlet Hastanesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Polikliniği açıldı.

Geleneksel  ve tamamlayıcı tıp konusunda eğitim alarak halkımıza hizmet veren Uz. Dr. Caner ÇAKIN yaptığı açıklamada; "Hastanemiz Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Polikliniğinde halk arasında kupa denilen hacamat tedavisine başladık. Vücudun belli bölgelerine kupa uygulaması yapıyor ve uygulama ile vücuttaki lenfatik dolaşımı hızlandırıyoruz. Yani detoks yapmış oluyoruz, toksinlerden arındırıyoruz.

3 bin yıldır uygulanan kupa tedavisi asla modern tıbba alternatif değildir. Geleneksel ve modern tıbbı tamamlayıcı nitelikte bir tedavi türüdür. Modern tıpta hasta ilaçlarını alıyor, hacamat uygulamasıyla da tamamlayıcı nitelikte bir tedavi oluyor. Hacamat birçok hastalığa iyi geliyor. Kısırlık, selülit, migren, unutkanlık, kronik yorgunluk, bel fıtığı, siyatik, karaciğer fonksiyon bozuklukları gibi birçok hastalıkta faydası olan bir tedavi türüdür. Kısa bir süre içinde sülük ve ozon tedavisini de polikliniğimizde uygulamaya başlayacağız." şeklinde konuştu.