T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DİYABAKIR'DA VENTRİKÜLOATRİAL ŞANT AMELİYATI YAPILDI

Güncelleme Tarihi: 01/11/2018


Ülkemizde sayılı merkezlerde yapılan ventriküloatrial şant ameliyatı, bir ilke imza atılarak Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yapıldı.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ulaş AKTAŞ ve Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Fatih ÖZDEMİR tarafından Çocuk Hastalıkları Hastanesinde ilk defa gerçekleştirilen operasyonda, ventriküloatrial şant ameliyatı yapıldı.

Diyarbakır'da ilk defa gerçekleştirilen ameliyatı yapan hekimlerden Op.Dr. Ulaş AKTAŞ yaptığı açıklamada; "daha önce takılan şantların (venriküloperitonal ve ventrikülovezikal şant) uygun çalışmaması sonucu solunum yetmezliği gelişen ve ventilatöre bağlanan hastamızı acilen ameliyata alarak ventriküloatrial şant taktık. ince uzun elastik, silikon bir borunun deri altından geçirilerek beyin içindeki boşluklarda oluşan beyin omurilik sıvısının kalbin sağ kulakçığına iletilmesini sağlamak için yaptığımız ameliyatla hastamızın şikayetlerini ortadan kaldırdık." şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Mehmet Sait AVAR ise "İlimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesine hizmet veren önemli bir sağlık Merkezi konumunda bulunmaktadır. ventriküloatrial şant takılması gibi özellikli bir işlemin ilimizde yapılabiliyor olması bölgemiz ve hastalarımız açısından önemli bir kazançtır. Bu tür ameliyatların ilimizde yapılmasıyla hem zamanla yarışılan bu tür vakalarda vakit kaybetmeden müdahale edilmesini sağlandık hem de hastalarımızın dış merkezlere sevkini önlemiş olduk. Başarılı operasyona imza atan hekimlerimize ve ekibimize teşekkür ediyorum." dedi.