T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

28 EYLÜL DÜNYA KUDUZ GÜNÜ

Güncelleme Tarihi: 28/09/2018

                                        

İlk kuduz aşısını geliştiren Louis Pasteur‘un ölüm tarihi olan 28 Eylül, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Dünya Kuduz Günü“ olarak belirlenmiştir. Bugünde hastalık ile ilgili farkındalığın arttırılması ve konunun önemine vurgu yapılması amaçlanmaktadır.


Kuduz 150’den fazla ülkede görülen ve aşı ile önlenebilir viral bir hastalıktır. DSÖ verilerine göre her yıl 59.000'in üzerinde insan kuduz nedeni ile kaybedilmektedir. Kuduz virüsü merkezi sinir sistemini enfekte ederek ölüme yol açan bir enfeksiyon etkenidir. Olguların çoğu Asya ve Afrika kıtasında görülmektedir.

Ülkemizde her yıl yaklaşık 200.000 kuduz riskli temas meydana gelmekte,  bunlardan da 1 ya da 2’si hastalık nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kuduz vakaları incelendiğinde,  çoğunda kişilerin kuduz riskli teması önemsemeyerek herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadığı görülmektedir. Kuduz kaynaklı ölümleri önlemek için  kuduz riskli temasa maruz kalan kişilerin sağlık kuruluşuna başvurarak kuduz profilaksisini  tam  ve gününde yaptırması sağlanmalıdır.