T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kolon (Bağırsak) Kanseri Farkındalık Ayı Etkinliklerimiz Başladı

Güncelleme Tarihi: 06/03/2020

                   

Kalın bağırsak kanserleri tüm dünyada en önemli sağlık problemlerinden biri olup her yıl milyonlarca insanın hayatını tehdit etmeye devam etmektedir. Ülkemiz istatistiki verilerine göre en sık görülen kanser türleri arasında üçüncü sırada yer almasına rağmen, erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Ülkemizde KETEM’lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; 2 yılda bir kalın bağırsak kanseri taraması GGK ( gaitada gizli kan kiti ) yardımıyla hızlı, pratik, güvenilir şekilde ve ücretsiz olarak yapılmaktadır. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir.

Kolon kanseri hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek, taramanın önemini vurgulamak ve erken teşhisle önlenebilir bir hastalık olduğu hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla mart ayında ülkemiz genelinde farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.

Müdürlüğümüz tarafından İlimizde ay boyunca devam edecek etkinliklerimiz kapsamında Çocuk Hastalıkları Hastanesi çalışanlarına kolorektal kanser, kanser taramaları ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM)’ler hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Sunum bitiminde katılımcıların soruları cevaplandırılarak, broşür ve farkındalık materyalleri dağıtıldı.

’HAYATINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR;

BAĞIRSAK KANSERİ’NE KARŞI BİLİNÇLİ OLUN

TARAMANIZI YAPTIRIN, SAĞLIĞINIZI KORUYUN’’

  • 22-1.jpg
  • 44-1.jpg