T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

“Erken Teşhis Hayat Kurtarır”

Güncelleme Tarihi: 06/02/2020


Müdürlüğümüz “4 Şubat Dünya Kanser Günü” etkinlikleri kapsamında ilimizde bulunan bir alışveriş merkezinde stant açtı. “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” temalı fotoğraf sergisinin de açıldığı stantta Tıbbi Onkolog Dr. Halis YERLİKAYA tarafından kanserde erken tanının önemi ve risk faktörleri konularında yapılan bilgilendirme sunumuyla halkımız bilgilendirilerek el broşürü ve farkındalık materyallerinin bulunduğu hediye paketi dağıtıldı.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Zülfü Barış Şahin, “4 Şubat Dünya Kanser Günü” etkinlikleri kapsamında açılan standımızı ziyaret ederek, “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” temalı fotoğraf sergisini gezdi.

Sergide, erken tanı sayesinde kanserle mücadelede başarılı olan kişilerin duygularının yansıtıldığı portrelerle birlikte, hastalıkla ilgili bilgilendirici materyaller de yer aldı.

Kanser Birim Sorumlusu Dt. Hülya Batgi tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla Şehitlik Aile Destek Merkezindeki kursiyerlere; Kanserde erken tanının önemi, meme kanseri, serviks kanseri ve kolon kanseri taramaları ile KETEM’de verilen hizmetler hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Cihan Tekin, 4 Şubat Dünya Kanser günü nedeniyle yaptığı açıklamada; “Kanser dünyada ve ülkemiz de ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir toplum sağlığı problemidir. Dünya genelinde yaklaşık 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir. Erkeklerde en sık akciğer ve prostat kanseri görülürken, kadınlarda ise meme kanseri sık görülmektedir. Kanserin nedenleri arasında; Tütün kullanımı, fazla kilolu veya obez olmak, meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol kullanımı gelmektedir. Bu mücadelede amacımız; Kansere bağlı erken ölümlerin engellenmesiyle beraber kanser tanısı alanlarda yaşam süresi ve kalitesinin arttırılmasıdır. Bu amaçla; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) kanser taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır.” dedi.

  • MMFH4565-1.jpg
  • WhatsApp Image 2020-02-04 at 18.04.56-1.jpg
  • WhatsApp Image 2020-02-04 at 19.00.57-1.jpg
  • WhatsApp Image 2020-02-04 at 20.34.14-1.jpg
  • WhatsApp Image 2020-02-04 at 21.33.48-1.jpg
  • WhatsApp Image 2020-02-05 at 09.17.30-1.jpg