Dünya Ruh Sağlığı Gününde Eğitim Verildi

10 Ekim günü, 1992 yılından bu yana Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun girişimi ile her yıl “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, 2019 yılının 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü temasını "intihar ve intiharın önlenmesi" olarak belirlemiştir.

Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre, 15-29 yaş arası gençlerde trafik kazalarından sonra en çok görülen ikinci ölüm sebebi olan intihar nedeniyle her 40 saniyede bir kişi ve her yıl 800 bin kişi hayatını kaybediyor.

Yapılan çalışmalarda göstermektedir ki; intihar eden kişiye kendini yakın hissedenler üzerinde bu olayın oluşturduğu psikiyatrik etkinin çok daha ağır olduğu ve intihar eden tek bir kişi, 135 kişi üzerinde sarsıcı bir etki meydana getirmektedir.

İntiharın önlenmesinde iletişimin önemine dikkat çekmek amacıyla Ruh Sağlığı Programları Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Birim Sorumlusu Psikolog Onur Börtüçene tarafından Müdürlüğümüz çalışanlarına “Ruh sağlığını koruma, psikolojik dayanıklılık, stres yönetimi ve iletişim” konularında eğitim verildi.

  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg