T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DİYARBAKIR 112'DEN MÜTHİŞ BİR KURTARMA OPERASYONU DAHA!

Güncelleme Tarihi: 29/12/2018


Çüngüş ilçesinin Akbaşak Köyü’nde 10 yaşındaki çocuk hastanın ateşinin yükselmesi nedeniyle  ailesi112'yi arayarak ambulans talebinde bulundu. Bu çağrıdan hemen sonra aynı köyden, 4 yaşında yüksek ateşli bir hasta için de ambulans talebinde bulunuldu. Yoğun kar yağışı sonucu köy yolunun kapanması nedeniyle pajero tipi ambulansımız köye yönlendirildi. Komuta Kontrol Merkezimiz tarafından; Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesiyle yol açma çalışmaları için iletişime geçildi. Bu süreç zarfında hasta çocukların ailelerine tıbbi danışmanlık hizmeti verilerek hastaların durumları sürekli takip edildi.

Yol açma çalışmalarının uzaması ihtimaline karşın helikopter ambulansımız hastalarımızın bulunduğu köye en kısa sürede ulaşmak için kalkış yaptı.

Helikopter ambulansımız bölgeye vardığında 39,9 derece ateşi olan 10 yaşındaki çocuk hastayı ilk müdahale sonrası tedavisinin yapılması için ilimiz Kadın Doğum ve  Çocuk Hastalıkları Hastanesine naklini gerçekleştirdi. 38 derece ateşi olan ve ailesinin helikopter ambulansla naklini reddeden 4 yaşındaki hasta ise ilk müdahalesinin ardından tedavisinin yapılması için pajero tipi ambulansımız ile Çüngüş İlçe Devlet Hastanesine nakledildi.

WhatsApp Image 2018-12-28 at 15.54.34.jpeg